سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 July , 2024 ساعت ×
 
ارزان بودن سوخت عامل اصلی قاچاق به کشور‌های همسایه
22 تیر 1401 - 15:49
4
دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی گفت : قیمت حامل‌های انرژی با قیمت انرژی دنیا فاصله داشته و دستمزد‌ها نسبت به سایر کشور‌ها افزایش چندانی نداشته است
ارسال توسط : منبع : گروه گردآوری خبر ؛ اخبار جایگاه داران
پ
پ

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی، با اشاره به اینکه قیمت حامل‌های انرژی با قیمت انرژی دنیا فاصله داشته و دستمزد‌ها نسبت به سایر کشور‌ها افزایش چندانی نداشته است، گفت: متاسفانه بخشی از حامل‌های انرژی در کشور قاچاق می‌شود و علت اصلی این قاچاق به کشور‌های شرقی و غربی همین بحث ارزان بودن قیمت بنزین و سایر فرآورده‌ها است.

حمیدرضا صالحی، دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی در رابطه با موضوع افزایش قیمت سی ان جی اظهار کرد: در واقع بحث سی ان جی می‌تواند یکی از بخش‌های مهم در تامین سوخت خودرو‌ها مخصوصا خودرو‌های عمومی قلمداد شود به دلیل اینکه حق‌الزحمه آن‌ها و دیگر سوخت‌هایی که مورد مصرف است بسیار بسیار پایین بود سهم‌شان در سبد سوخت خودرو‌ها کمتر شده بود، لذا در این دسته از کسب وکار ما شاهد هستیم که این صنعت ضعیف و کمرنگ شده است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر تشکل‌های مربوط به از جمله مردم نهاد‌ها و اتاق بازرگانی از طریق فرصت‌هایی که در طرح‌های دولت مطرح می‌شد سعی برآن داشتند که این مشکل هرچه زودتر برطرف شود. همه مسئولان ذی نفعان به این توافق رسیدند که بتوانند حق‌العمل کاری جایگاه‌های سی ان جی را اصلاح کنند تا با رونق گرفتن این صنعت بتوان بخشی از سبد سوخت خودرو‌ها را تامین کرد.

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی، افزود: با توجه به این اتفاق و اقتصادی بودن این کسب و کار امیدواریم که مجددا شاهد فعالیت آن دسته از افرادی باشیم که در این صنعت سرمایه گذاری می‌کنند تا در آینده بتوانند بخشی از سوخت خودرو‌ها را با رعایت استاندارد‌ها و رعایت ضریب ایمنی تامین کنند.وی خاطرنشان کرد: با توجه به مزیت کشور در حوزه گاز می‌توانیم بخشی از سبد سوخت را از این طریق تامین کنیم چرا که این سوخت به دور از آلاینده‌های زیست محیطی بوده و می‌تواند به چرخه اقتصاد کشور نیز کمک قابل توجهی کند. امیدواریم که این موضوع موجب شود که مصرف گازوئیل و بنزین در کشور کاهش یابد.

صالحی ادامه داد: بحث دیگر درخصوص افزایش قیمت بنزین این است که در کشور ما قیمت حامل‌های انرژی از مجلس هفتم به بعد افزایش تدریجی نسبت به تورم داشته است با تصویب طرح تثبت قیمت‌ها افزایش قیمت متوقف شد تنها در برنامه سوم توسعه انجام شد؛ لذا امروز قیمت حامل‌های انرژی با قیمت انرژی دنیا فاصله دارد و فارغ از اینکه دستمزد‌ها نسبت به سایر کشور‌ها افزایش چندانی نیز نداشته است. در کنار این موضوع متاسفانه بخشی از حامل‌های انرژی در کشور قاچاق می‌شود و علت اصلی این قاچاق به کشور‌های شرقی و غربی همین بحث ارزان بودن قیمت بنزین است. همچنین ما الگوی مصرف درستی در این زمینه نداریم. دولت کسری بودجه دارد شاید در آینده قیمت این سوخت را افزایش دهد.


با تشکر از نبض نفت / گروه گردآوری خبر ؛ اخبار جایگاه داران

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.